Nożyczki to prawdziwy niezbędnik w każdym salonie fryzjerskim. Poznaj sposoby, jak o nie zadbać oraz konserwować – to najlepszy sposób na przedłużenie ich żywotności. Każdy fryzjer potrzebuje narzędzia, które zamiast utrudnić pracę, sprawi, że będzie ona prosta i przyjemna. Tak działają dobrze naostrzone i regularnie konserwowane nożyce.
Profesjonalne narzędzia fryzjerskie wymagają sporych inwestycji. To już wystarczający powód, aby o nie zadbać. Kolejny argument, nie mniej ważny, to oczywiście zdrowie. Wielogodzinna praca przy użyciu tępego ostrza słabej jakości to ryzyko między innymi występowania problemów z nadgarstkiem. Pamiętaj również, że stan ostrza wpływa na jakość strzyżenia. Stępione narzędzie pomimo największych starań fryzjera nie zdoła ciąć włosa prawidłowo. W efekcie fryzura klientki będzie odbiegać od ideału, włosy zaczną się rozdwajać oraz puszyć. Zobaczmy zatem co zrobić, aby nożyczki fryzjerskie służyły swoją bezproblemową pracą jak najdłużej.
Śruba jest bardzo istotnym elementem budowy nożyczek fryzjerskich. Nie powinna być ani dociśnięta maksymalnie, ani zbyt luźna. Możemy spotkać się z rodzajem nożyc, do których potrzebny jest specjalny kluczyk do regulacji śruby. Wiele z nich jednak posiada regulowaną śrubę, którą w bardzo łatwy sposób można ręcznie dokręcić lub poluzować gdy tylko sytuacja tego wymaga. Nie zapomnij sprawdzić stopnia naprężenia nożyczek po każdym takim zabiegu. Jak to zrobić? Przytrzymaj je pod kątem 90 stopni do góry i pozwól jednemu ostrzu na samodzielne zamknięcie. Jeżeli ostrza zamkną się błyskawicznie – może to oznaczać, że nożyce poluzowały się i będą wymagać regulacji. Prawidłowe napięcie ocenisz po tym, że kąt między ostrzami będzie wynosił od 10 do 30 stopni.
Z reguły dźwięk ostrych ostrzy jest cichy i mało słyszalny. Jeżeli słyszysz jakikolwiek podejrzany odgłos, który wydają Twoje nożyczki to znak, że dzieje się coś niepokojącego. Powodów takiej sytuacji może być co najmniej kilka. Na przykład: ich stępienie lub poluzowanie ostrzy, które ślizgając się wydają dźwięki. Jeśli nożyce dłuższy czas pozostawały nieużywane, spróbuj je naolejować oraz ponownie wyregulować.
Jak większość stalowych narzędzi – nożyczki lepiej trzymać z daleka od źródeł wilgoci. Długotrwały kontakt z wodą może spowodować korozję. Po każdorazowym umyciu, dokładnie osusz je i odłóż na ręczniku papierowym. Dzięki temu nadmiar wody wniknie w podkład.
Kosmetyki i farby do włosów to stałe wyposażenie salonów fryzjerskich. Zwróć uwagę, aby nigdy nie miały kontaktu z ostrzem narzędzia. W innym przypadku ryzykujesz uszkodzenie lakieru, którym zostały pokryte nożyczki. Gdyby doszło do ich zabrudzenia np. farbą – jak najszybciej należy oczyścić narzędzie z pozostałości produktu.
Miękka, specjalna szczoteczka lub mikrofibra sprawdzą się w tym przypadku idealnie. Czyszczenie nożyczek fryzjerskich jest bardzo ważnym punktem na codziennej liście zadań. Nawet drobne pozostałości po strzyżeniu mogą przyczynić się do szybszego zużywania się narzędzia. Nie zostawiaj nożyc, które nie zostały uprzednio oczyszczone i przygotowane do przechowania.
Do celów dezynfekcyjnych zalecamy używać jedynie środki przeznaczone do narzędzi i akcesoriów fryzjerskich. Preparaty do profesjonalnej dezynfekcji należy używać zgodnie z zaleceniami producenta opisanymi na opakowaniu. Nie zapomnij o naoliwieniu narzędzia po jego dokładnym oczyszczeniu.
To dość oczywisty punkt. Nikt naumyślnie przecież nie upuści swojego narzędzia pracy na podłogę. Bądź ostrożny! Upadek może spowodować uszczerbienie ostrzy oraz ich nieprawidłowe ustawienie. Jeżeli już taka sytuacja się wydarzy – sprawdź stan ostrzy, działanie nożyc i oceń ich naprężenie. Jest to ważny aspekt, ponieważ jeśli będą poluzowane – będą zaginać włosy. W sytuacjach codziennego użytkowania wypracuj nawyk odkładania nożyc na miękkie podłoże specjalnie do tego przygotowane w salonie.
Bardzo oczywista zasada, której warto przestrzegać. Każdemu jednak zdarza się popełniać błędy. Warto regularnie przypominać sobie o tej zasadzie. Odpowiednio użytkowane nożyczki odwdzięczą się długoletnim działaniem bez większych problemów.
Jeżeli zadajesz sobie pytanie jak ostrzyć nożyczki fryzjerskie – pamiętaj, że nie musisz robić tego sam. Możesz to zadanie zostawić profesjonaliście. Istnieją specjalne punkty, w których eksperci z tej dziedziny na pewno pomogą doprowadzić Twoje narzędzie pracy do idealnego stanu.
Jeśli jednak czujesz się w tej dziedzinie całkiem pewnie, o to kilka sposobów na ostrzenie nożyczek fryzjerskich:
Częstotliwość ostrzenia będzie zależeć od ilości pracy jakie mają nożyce. Kiedy nożyczki staną się tępe – odczują to również Twoje dłonie. Będą coraz bardziej obolałe. Codzienne nadwyrężanie ręki zwiększy ryzyko chorób nadgarstka.
Zwracaj uwagę, aby używany rodzaj olejowania był bezpieczny dla Twoich narzędzi. W ten sposób unikniesz lepkiego osadu, który z pewnością nie wpłynie pozytywnie na działanie nożyczek. Olej, który nie będzie przeznaczony do stalowych narzędzi pozostawi wiele zanieczyszczeń. W najgorszym możliwym scenariuszu, twoje nożyczki mogą zostać poważnie uszkodzone. Odpowiednie olejowanie natomiast zapewni im płynność działania. Jak naoliwić nożyce? Umieść jedną kroplę oleju pomiędzy ostrzami a śrubą, następnie kilkakrotnie otwórz i zamknij narzędzie, aby rozprowadzić preparat. Jego nadmiar zetrzyj przeznaczoną do takich celów ściereczką.
Niezależnie od tego, jakiego rodzaju narzędzie będą Ci towarzyszyć w codziennej pracy pamiętaj, aby dbać o nie według powyższych sposobów. W końcu, dobrze konserwowane nożyczki fryzjerskie powinny służyć latami!